Previous Next

STETOSKOPY LITTMANN

Stetoskop (z gr. στήθος, stēthos = pierś, wnętrze i σκοπή, skopein = oglądać), rzadziej nazywanyfonendoskopem, to medyczny przyrząd diagnostyczny służący do osłuchiwania chorego, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej.
Pierwotnie była to słuchawka w postaci lejkowatej rurki z płaskim zakończeniem od strony usznej.
Koncepcję stetoskopu używanego obecnie wynalazł francuski lekarz René Laënnec w 1816 roku.
W 1843 roku George P. Cammann z Nowego Jorku wprowadził giętki stetoskop z dwiema słuchawkami, umożliwiającymi równoczesne odbieranie zjawisk osłuchowych przez lewe i prawe ucho. W 1890 roku stetoskop ulepszono, dodając metalową lirę między dwiema słuchawkami. W 1963 roku kardiolog David Littmann (1906-1981), profesor z Harvard Medical School, opatentował stetoskop z membraną i z lejkiem, między którymi można się przełączać. Tego typu stetoskopy używane są dziś.

Od 1967 r. stetoskopy Littmann® 3M™ wytyczały standardy innowacji w osłuchiwaniu, wzornictwie, parametrach akustycznych oraz niezrównanej wygody osłuchiwania.
Oferujemy szeroką ofertę stetoskopów, zapewniających doskonałe warunki osłuchiwania we wszystkich zastosowaniach klinicznych. Profesjonaliści o najwyższych wymaganiach w stosunku do instrumentarium diagnostycznego mogą w pełni polegać na stetoskopach Littmann.